از مهم‌ترین سياست‌های آموزشی دانشگاه مفيد، بسترسازی و تسهیل هرچه بیشتر برای دانشجویانی است که عمیقا دل در گروی مطالعه و تحقیق داشته و مشتاق به انجام امور علمی و پژوهشی هستند. از این رو، یکی از خدمات و حمایت‌هایی که دانشگاه از این افراد مستعد به عمل می‌آورد، ارائه بورس‌های تحصیلی برای تحصیل رایگان و حمایت‌های مالی برای گذراندن دوران دانشجویی با دغدغه‌های مالی کمتری است. این مهم علی رغم آن است که دانشگاه مفید به واقع یک دانشگاه غیرانتفاعی و غیردولتی است که تأمین تمام هزینه‌های آن بر عهده متولیان امور این دانشگاه است. در حقیقت دانشگاه مفید تلاش دارد با صرف منابع مالی و حمایت‌های سنجیده و هدفمند، پس از شناسایی و آزمون افراد مستعد و تلاشگر، از طریق ارائه بورس‌های مختلف و با شرایط و امکانات گوناگون، دانشجویان را در مسیر رشد علمی همراهی کند تا مشکلات و تنگناهای مالی نتواند مانعی برای رشد و پیشرفت فرزندان این مرز و بوم گردد.
این بورس‌ها به طور کلی و بر اساس شرایط و قوانین مربوطه می‌توانند شامل تمام یا بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی افراد در دوران حضور در دانشگاه باشند تا دانشجویان بتوانند تمام ذهن و زمان خود را به ارتقای سطح علمی خود معطوف کنند. نتیجه پیشین این تلاش‌ها، بهره‌مندی بیش از ۱۴۰۰ دانشجو از حمایت‌های مالی است و در حال حاضر نیز بیشتر از ۱۰۰ نفر در حال استفاده از انواع بورس‌های تحصیلی در دانشگاه هستند.

در دانشگاه مفید زمینه استفاده از سه نوع بورس برای متقاضیان، به شرط دارا بودن شرایط، وجود دارد:
* بورس تحصیلی آیت‌الله‌العظمی موسوی‌اردبیلی(ره) «ویژۀ طلّاب»
* بورس تحصیلی اختصاصی دانشگاه مفید
* بورس تحصیلی خیّرین

بورس آیت الله العظمی موسوی اردبیلی (ره)


با توجه به اهداف بلند و نگاه بنیانگذار فقید دانشگاه مفید، تمام طلّاب مستعد و تلاشگر حوزه‌های علمیه سراسر کشور می‌توانند با شرکت در آزمون ورودی و مصاحبه‌های علمی اختصاصی، به شرط کسب شرایط لازم، از «بورس تحصیلی آیت الله العظمی موسوی اردبیلی (ره)» در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های موجود در دانشگاه مفید بهره ببرند. این بورس تحصیلی در قالب شرایط و ضوابط خود شامل تمام هزینه‌های تحصیلی در دانشگاه و همچنین کمک هزینه مالی ماهیانه برای زندگی و زیست این طلّاب دانشجو می شود. آزمون اختصاصی این بورسيه، هر ساله در فصل بهار و با نظارت سازمان سنجش و آموزش كشور در محل دانشگاه مفيد برگزار می گردد.

بورس اختصاصی دانشگاه مفید


دانشگاه مفید برای گسترش کیفی مقاطع تحصیلات تکمیلی خود و برای دستیابی هرچه بهتر به شرایط آموزشی مناسب، تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی بیشتر رشته‌ها را به صورت رایگان و یا با شرایط ویژه‌ای مهیا کرده است. این بورس با در نظر گرفتن برخی شرایط و سنجش توان علمی دانشجویان، تمام یا بخشی از دانشجویان را از پرداخت شهریۀ دوره‌های تحصیلات تکمیلی معاف می‌کند.
در واقع با توجه به اهداف اصلی دانشگاه برای تربیت نیروهای محقّق و مسلّط به دانشِ روز که قاعدتاً این موارد در دوره‌های تحصیلات تکمیلی رخ می‌دهد، این بورس طراحی و از طریق منابع مالی دانشگاه تأمین شده و به افراد پرداخت می‌گردد.

بورس خیّرین


دانش‌دوستی و اهمیت علم‌آموزی در آیۀ نورانی {ن وَ الْقَلَمِ وَ ما يَسْطُرُونَ} و حدیث شریف پیام آور رحمت (ص) «اُطلبوا العلم ولو بالصین» و نیز در ریشۀ غنی فرهنگی ما ایرانیان «ز گهواره تا گور دانش بجوی» همواره به عنوان نکتۀ بارز فرهنگی مطرح بوده‌است؛ اما مسیر کسب دانش هیچ‌گاه هموار نبوده و مشکلات متعدد، این راه را با تنگناهای مختلفی مواجه ساخته است. در این مسیر دانشگاه مفید همواره تلاش نموده تا با حمایت‌های بی‌دریغ خیّران، حداکثر امکانات و شرایط را برای تسهیل کسب علم و دانش حقیقی بکار بندد و بی‌گمان حضور و حمایت خیّران در این راه یکی از بزرگ‌ترین امیدهای ماست. بر همین مبنا بورس خیّرین دانشگاه مفید طراحی و اجرا شده است که در قالب آن دانشگاه با حمایت و پشتیبانی مالی این افراد بلند همت و فهیم، بتواند بخشی از موانع موجود بر سر راه دانش اندوزی افراد مستعد را هموار کند.

هم اکنون و برای ترم جاری، این بورس‌ها از طرف خیّرین و با شرایط اختصاصی برای دانشجویان دانشگاه مفید فراهم شده است:


این بورس تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط در مقطع «کارشناسی ارشد» کلیه رشته‌های موجود در دانشگاه مفید تعلق می‌گیرد.
این بورس تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط در مقطع «کارشناسی ارشد» رشته اقتصاد مالی اسلامی دانشگاه مفید تعلق می‌گیرد.
این بورس تحصیلی به دانشجویان واجد شرایط در مقطع «کارشناسی» کلیه رشته‌های موجود در دانشگاه مفید تعلق می‌گیرد.