واحد پذیرش به‌منظور مشاوره و پیگیری امور اداری مرتبط با پذیرش دانشجویانِ سه مقطعِ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری زیر نظر دفتر خدمات آموزشی ایجاد شده است. در این واحد، همۀ امور مربوط به پذیرش در رشته‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه مفید انجام می‌گیرد.

وظایف:


۱- پیگیری و دریافت مجوزهای لازم از وزارت علوم،‌ تحقيقات و فناوری برای پذیرش دانشجویان ایرانی و خارجی با هدف تنوع‌بخشی به شیوه‌های پذیرش؛
۲- انجام كليۀ امور مربوط به پذيرش دانشجويان در مقاطع مختلف از طريق آزمون‌های سازمان سنجش كشور از قبيل: تعيين رشته‌های مورد پذيرش، تعيين ظرفيت پذيرش، تعيين شرايط پذيرش و …؛
۳- انجام كليۀ امور مربوط به آزمون‌های اختصاصی از قبيل آزمون‌های ويژۀ طلاب؛
۴- انجام كليۀ امور پذيرش داوطلبان ايرانی و خارجی از طريق بدون آزمون (ممتازين، متقاضیان غیر ایرانی، انتقال خارج به داخل، سهميه مربيان و…)؛
۵- نظارت بر برگزاری جلسات مصاحبۀ داوطلبان پذیرش از طریق روش نیمه‌متمرکز در مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری توسط کمیته‌ها و دپارتمان‌ها؛
۶- تهیۀ گزارش‌های تحلیلی‌- آماری از وضعیت تحصیلی داوطلبان شرکت‌کننده در آزمون‌های ورودی دانشگاه و پذیرفته‌شدگان به تفکیک مقطع، رشته، جنسیّت، سال آزمون و … و نیز ارائۀ آن به معاون آموزشی؛
۷- اطلاع‌رسانی به‌موقع اخبار آزمون‌های دانشگاه در قالب تهیه و تنظیم بروشورها، اطلاعیه‌ها و به‌روزرسانی وب سایت؛
۸- انجام امور اجرایی آزمون‌های مختلف محوله از طرف سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه مفید در مقاطع مختلف يا آزمون‌های مختلفی كه از طرف دانشگاه به اين اداره واگذار می‌شود.

لطیفی

روح الله لطیفی

کارشناس پذیرش

  • اطلاعیه‌ها
  • سوالات متداول

فهرست جامع رشته های فعال در دانشگاه مفید

اطلاعیۀ انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور به دانشگاه مفید

اطلاعیه مدارک صلاحیت عمومی

دانشگاه مفید در چه مقاطع و چه رشته‌هایی دانشجو می‌پذیرد؟

دانشگاه مفید در زمینه علوم انسانی فعالیت می‌کند. در این دانشگاه رشته‌های گوناگونی در شش دپارتمان اقتصاد، حقوق، فلسفه، علوم سیاسی، الهیات و زبان انگلیسی و بجز دپارتمان زبان که تنها مقطع کارشناسی را ارائه می‌دهد، پنج دپارتمان دیگر در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرند. برای اطلاع از کد رشته‌های فعال (اینجا) را کلیک نمایید.

راه‌های پذیرش در دانشگاه مفید کدام است؟
پذیرش در دانشگاه مفید از چهار طریق کلی شامل: ۱- پذیرش آزاد (دانشجویان خارجی) ۲- پذیرش از طریق آزمون اختصاصی (ویژه طلاب حوزه‌های علمیه) ۳- پذیرش با آزمون (کنکور سراسری) ۴- پذیرش بدون آزمون (آزاد، استعدادهای درخشان و انتقال خارج به داخل) انجام می‌شود.

پذیرش و اخذ اقامت دانشجویان خارجی (اتباع) در دانشگاه مفید چگونه است؟
برای اطلاع از کلیه شرایط و ضوابط  مربوط به نحوه پذیرش، امور کنسولی و خدمات آموزشی و دانشجویی دانشجویان خارجی (اینجا) را کلیک نمایید.

نحوه پذیرش طلاب حوزه‌های علمیه در دانشگاه مفید چگونه است؟
پذیرش طلاب در دانشگاه مفید از طریق آزمون اختصاصی و یا از طریق شرکت در کنکور سراسری انجام می‌گیرد. اما برای اخذ بورسیه مخصوص طلاب، علاوه بر شرایط خاص اعلامی، برای شرکت در مقطع کارشناسی باید مدرک سطح یک، برای شرکت در مقطع کارشناسی ارشد باید مدرک سطح دو و برای شرکت در مقطع دکتری هم باید مدرک سطح سه حوزه علمیه را داشته باشند.
آزمون اختصاصی ویژه طلاب، هرساله در فصل بهار و با نظارت سازمان سنجش و آموزش کشور در محل دانشگاه مفید و از منابع تخصصی فقه و اصول و دروس دانشگاهی برگزار می‌شود. جهت اطلاع از اطلاعیه‌های شرکت در آزمون به لینک زیر مراجعه نمایید:

پذیرش کدام رشته‌های مقطع کارشناسی در دانشگاه مفید با آزمون و کدام رشته‌ها بدون آزمون است؟
پذیرش در رشته‌های مترجمی زبان و حقوق از طریق کنکور سراسری است و پذیرش در رشته‌های آموزش زبان، فقه و حقوق، فقه و مبانی، علوم قرآن و حدیث، اقتصاد و فلسفه هم به صورت بدون آزمون و از طریق ثبت نام در سامانه سازمان سنجش انجام می‌گیرد.

آیا می‌توان برای رشته‌های حقوق و مترجمی زبان از طریق بدون آزمون اقدام کرد؟
خیر این امکان وجود ندارد. صرفا بایست در کنکور سراسری شرکت کرده و رشته‌های حقوق و مترجمی را انتخاب رشته نمایید.

نحوه ثبت نام بدون آزمون چگونه است؟
برای ثبت نام در رشته‌های بدون آزمون باید به اطلاعیه‌های سازمان سنجش توجه نمایید. معمولا در مرداد و شهریورماه برای نیمسال اول و در مهر یا آبان برای نیمسال دوم، دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون منتشر می‌شود و بر اساس آن و از طریق سامانه ثبت نام می‌توانید در رشته‌های مورد نظر خود ثبت نام نمایید. اطلاعیه‌های مربوط به ثبت نام بدون آزمون در زمان مقرر از طریق تمامی رسانه‌های دانشگاه مفید اطلاع‌رسانی می‌گردند.

ملاک پذیرش در رشته‌های بدون آزمون چیست؟
۱- معدل کتبیِ دیپلم (معدل دروسی که امتحان نهایی داده می‌شود)
۲- ظرفیت اعلامی دانشگاه مفید.

آیا امکان تغییر رشته در رشته‌های بدون آزمون وجود دارد؟
بله این امکان وجود دارد. اما دو شرط کلی با فراهم باشد. شرط اول اجازه دانشگاه بر اساس مقررات آن سال تحصیلی است. شرط دوم این است که فقط می‌توان رشته حاضر را به رشته بدون آزمون دیگری تغییر داد.

آیا طلاب نیز می‌توانند در رشته‌های بدون آزمون شرکت کنند؟
بله به شرط داشتن یکی از شرایط زیر این امکان برای ایشان وجود دارد:
۱- دیپلم و سطح یک؛
۲- دیپلم نظام جدید (۱۲ساله)؛
۳- پیش دانشگاهی.

آیا کسی که دیپلم تجربی دارد می‌تواند در رشته‌های دانشگاه مفید شرکت کند؟
دارندگان دیپلم تجربی فقط می‌توانند برای پذیرش در رشته‌های (بدون آزمون) دانشگاه مفید اقدام نمایند.

آیا دفترچه انتخاب رشته بدون آزمون و با آزمون یکی است؟
در بعضی سال‌ها یکی بوده و در بعضی سال‌ها به صورت جداگانه منتشر شده است.