رادیو اینترنتی دانشگاه مفید

صدایی برای دانش

PNG - لوگوی رسمی دانشگاه مفید

درباره رادیو

«رادیو اینترنتی دانشگاه مفید» در بهار ۱۴۰۱ و با هدف در دسترس قراردادن محتوای علمی برنامه‌های برگزار شده در طول بیش از ۳۰ سال فعالیت دانشگاه، راه‌اندازی شده است.

در این بستر، فایل‌‌های صوتی نشست­های علمی با موضوعات فلسفی، الهیاتی، حقوقی، اقتصادی، علوم سیاسی، مباحث بین رشته‌ای علوم انسانی و نیز سخنرانی های مناسبتی که از ابتدای تأسیس دانشگاه مفید تا کنون برگزار شده است، به صورت کاملا رایگان و با تفکیک موضوعی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

دانشگاه مفید امیدوار است با شروع این روند و با گسترش مداوم محتوای موجود در این بخش، گنجینه گرانبها و عظیم خود در مباحث علمی را به بهترین و ساده‌ترین شکل در اختیار مخاطبین قرار دهد تا بتواند همچون گذشته گام‌های موثری را برای ارتقای هر چه بیشتر دانش علوم انسانی در جامعه کنونی ایران عزیز بردارد.

0 +
عنوان
0 +
مجموعه
0 +
ساعت برنامه
مجموعه‌ها

از کجا بشنویم

آرشیو برنامه‌ها

معرفت شناسی و فلسفه های مضاف

دکتر معلمی در این سخنرانی ضمن بیان چیستی و ربط و نسبت معرفت‌شناسی و فلسفه‌های مضاف، موضوع معرفت‌شناسی را ارزشیابی نسبت معرفت‌های بشری با واقع بیان داشته و با تفکیک فلسفه‌های مضاف نظیر فلسفه تاریخ، فلسفه اصول فقه، فلسفه علم و… از علوم مادر، نظرات اندیشمندان مسلمان نظیر علامه طباطبایی، شهید مطهری و آیت الله مصباح یزدی را پیرامون بحث حاضر بیان می‌دارند. در پایان برنامه، دکتر معلمی به سوالات حضار پاسخ می‌گویند.

بشنوید »

نگاهی به خرد گرایی و خرد گریزی در آرای حکمای اسلامی

این برنامه در سال ۱۳۷۷ برگزار شده است. دکتر دادبه در این سخنرانی ضمن بیان چارچوب کلی ارئه خود، به ایضاح مفاهیم اصلی بحث پرداخته و در ادامه سیر تطور تاریخی خرد گرایی در جامعه اسلامی را مورد واکاوی قرار می‌دهند و با ارائه مستنداتی از منابع روایی و آرای حکمای اسلامی، به نقد و بررسی چیستی و کارکرد عقل و نقل در این زمینه می پردازند.

بشنوید »

پاسخ به برخی شبهات پیرامون تناقض درونی قرآن

دکتر سلیمانی در این سخنرانی که در سال ۱۳۹۷ ایراد شده است، با بررسی برخی ادعاها پیرامون تناقض درونی قرآن، با بهره گیری از اصول عقلی از جمله اصل تناقض و نیز با استناد به کتب دینی برخی از شبهات مطروحه را بیان و نقد می‌نمایند. همچنین ایشان با تمرکز بر شبهات برخی مسیحیان، تثلیت، تحریف و. . را شرح داده و شبهات را پاسخ می‌دهند.

بشنوید »

ایده آلیسم آلمانی: کانت و نئوکانتی ها

دکتر مهرنیا در این سخنرانی که در سال 1400 برگزار شده است، با بیان مقدماتی پیرامون واژه «ایده آلیسم»، آن را مختص به دانش فلسفه ندانسته و با بیان برخی از انواع ایده آلیسم مانند ذهنی، عینی، مطلق و … به استفاده از این واژه در سایر دانش ها و از جمله دین اشاره می نمایند. در ادامه ایشان با بیان برخی ویژگی های زمانه امانوئل کانت فیلسوف شهیر آلمانی و آرای وی از جمله ایده آلیسم استعلایی، مباحثی در رابطه با دیدگاه های نئوکانتی ها و نظرات موافقین و مخالفین شرح می دهند. در پایان برنامه نیز پرسش هایی مطرح می شود که توسط دکتر مهرنیا پاسخ داده می شوند.

بشنوید »

چیستی زبان دین از دیدگاه اندیشمندان مسلمان

دکتر موسوی کریمی در این برنامه که در سال ۱۴۰۱ و در رابطه با معرفی کتاب تالیفی ایشان با عنوان: «چیستی زبان دین از دیدگاه اندیشمندان مسلمان» برگزار شده، در ابتدا با بیان مقدماتی در مورد چیستی زبان دین، دلایل خویش را در رد رویایی بودن این زبان بیان نموده و با بررسی برخی یافته‌های علوم تجربی جدید و نظریات فلاسفه و متکلمان اسلامی و غربی مرتبط با بحث، دلایلی را له غیر رویایی بودن زبان دین ارائه می‌نمایند و در ادامه توضیحاتی پیرامون محتوای کتاب و چرایی انتخاب مطالب موجود در آن ارائه می‌دهند. بخش پایانی برنامه نیز به پرسش و پاسخ و بررسی نقدهای حضار اختصاص دارد.

بشنوید »

ابن تیمیّه و نقد منطق ارسطویی

حجت الاسلام ادیب در این سخنرانی ضمن معرفی اجمالی شخصیت و جایگاه علمی ابن تیمیه، گرایش شدید به متن نگری و حدیث گرایی را از ویژگی‌های بارز او می‌دانند و بیان می‌دارند که با توجه به آثار به جا مانده از وی، خاصه کتاب «الرّد علی المنطقیین»، نقدهای ابن تیمیه به علم منطق، ناشی از یک دینداری حدیث گرایانه منعطف به آرای قرن اول اسلامی است. همچنین ایشان آثار ابن تیمه را با وجود بهره مندی وی از قوت حافظه و نیز کثرت مطالعه، از نظر سیاق قابل نقد دانسته و معتقدند که آثار وی دارای اسلوب واحد نیست و مشوش است. استاد ادیب در ادامه با طرح نقدهای ابن تیمیه در رابطه با مباحث منطقی از جمله حد، قیاس و… نظرات وی را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهند. بخش پایانی برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید »