رادیو اینترنتی دانشگاه مفید

صدایی برای دانش

PNG - لوگوی رسمی دانشگاه مفید

درباره رادیو

«رادیو اینترنتی دانشگاه مفید» در بهار ۱۴۰۱ و با هدف در دسترس قراردادن محتوای علمی برنامه‌های برگزار شده در طول بیش از ۳۰ سال فعالیت دانشگاه، راه‌اندازی شده است.

در این بستر، فایل‌‌های صوتی نشست­های علمی با موضوعات فلسفی، الهیاتی، حقوقی، اقتصادی، علوم سیاسی، مباحث بین رشته‌ای علوم انسانی و نیز سخنرانی های مناسبتی که از ابتدای تأسیس دانشگاه مفید تا کنون برگزار شده است، به صورت کاملا رایگان و با تفکیک موضوعی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

دانشگاه مفید امیدوار است با شروع این روند و با گسترش مداوم محتوای موجود در این بخش، گنجینه گرانبها و عظیم خود در مباحث علمی را به بهترین و ساده‌ترین شکل در اختیار مخاطبین قرار دهد تا بتواند همچون گذشته گام‌های موثری را برای ارتقای هر چه بیشتر دانش علوم انسانی در جامعه کنونی ایران عزیز بردارد.

0 +
عنوان
0 +
مجموعه
0 +
دقیقه برنامه
مجموعه‌ها

از کجا بشنویم

آرشیو برنامه‌ها

حقوق بین الملل از دیدگاه قاضی نعمان مغربی

دکتر رهایی در این سخنرانی که در سال ۱۴۰۱ ایراد نموده اند، ضمن بیان تاریخچه‌ای مختصر پیرامون زندگی و زمانه قاضی نعمان مغربی، علل تالیف کتاب دعائم الاسلام توسط وی را شرح داده و در ادامه با بیان اینکه این کتاب مجموعه‌ای فقهی و حقوقی است، آن را به عنوان منبعی برای تنظیم روابط داخلی و خارجی دولت فاطمیان ارزیابی می‌نمایند. همچنین ایشان با اشاره به این نکته که کتاب دعائم الاسلام مورد توجه شیعه و سنی است، محتوای کتاب و مباحث آن از جمله حکومت داری، قواعد جنگ، حقوق بشر، حقوق بشردوستانه و … را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهند. بخش پایانی این برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید »

طرحی نو در نظام‌مندی کلام اسلامی

دکتر سلیمانی اردستانی در این سخنرانی که در سال ۱۴۰۱ ایراد شده است، ابتدا بحثی پیرامون جایگاه علم کلام در علوم اسلامی را مطرح می‌نمایند و ضمن انتقاد از وضع تنزل یافته آن در عصر کنونی، تاثیر مدرنیته بر علم کلام، ضعف نظام مندی، نپرداختن به مباحث پایه‌ای و… را با نگاهی تطبیقی به بحث می‌گذارند. همچنین ایشان در ادامه بحث خود به حلقه‌های مفقوده علم کلام از جمله، دنیا شناسی، انسان‌شناسی و راهنماشناسی اشاره نموده و ضرورت توجه به آن‌ها را مورد تحلیل قرار می‌دهند. بخش پایانی برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید »

دین و حقوق بشر فربه و نحیف

دکتر حقیقت در این سخنرانی که در سال ۱۳۸۶ و در چهارمین همایش بینن المللی حقوق بشر دانشگاه مفید ارائه شده است، ابتدا توضیحاتی پیرامون دو اصطلاح فربه و نحیف از دیدگاه جماعت گرایان ارائه می‌نمایند و در ادامه با دفاع از امکان حقوق بشر دینی، نقاط اختلاف و اشتراک خود با جماعت گرایان را به بحث می‌گذارند و پیرامون حقوق بشر حداقلی و حداکثری مطالبی را ارائه می‌نمایند. در پایان برنامه نیز سوالاتی از سوی حضار طرح می‌گردد که ایشان پاسخ می‌گویند.

بشنوید »

تمدن، سرمایه نمادینی در علم اقتصاد

دکتر رنانی در این سخنرانی که در سال ۱۳۹۲ ایراد نموده اند، ضمن بیان شرحی اجمالی از زندگانی استاد محمدحسین تمدن جهرمی از چهره‌های ماندگار دانش اقتصاد در ایران، بحثی پیرامون تاریخچه، مفهوم و کارکرد «سرمایه نمادین» ارائه می‌دهند و در ادامه به تشریح ارتباط توسعه و سرمایه نمادین می‌پردازند.

بشنوید »

حق اختراع و دسترسی به دارو

دکتر حبیبی مُجنده در این سخنرانی ضمن اشاره به وضعیت کشورهای در حال توسعه در رابطه بیماری‌های واگیردار، یکی از چالش‌های اساسی این کشورها را رابطه مستقیم قیمت دارو و مسئله حق اختراع عنوان می‌نمایند. ایشان در ادامه با شرح موادی از اعلامیه ۲۰۰۱ دوحه و نیز موافقت‌نامه «TRIPS»، مسائلی از جمله، مجوز اجباری و رابطه آن با حق اختراع؛ ضوابط صدور مجوز اجباری تولید دارو و … را به بحث می‌گذارند. بخش پایانی برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید »

مقایسه اصل عدالت و اصل مساوات در حقوق بشر

دکتر سبحانی در این سخنرانی که در سال ۱۳۸۶ و در چهارمین همایش بین المللی حقوق بشر دانشگاه مفید ایراد نموده اند، ضمن واکاوی جایگاه دو اصل عدالت و مساوات (تساوی) در حقوق بشر، این دو را از نظر مفهومی و نیز کارکردی مورد بررسی قرارداده و تفاوت‌های عمده‌شان را بیان می‌نمایند. همچنین ایشان اظهار میدارند که در دین اسلام، اصل، عدالت است و مساوات را باید در چارچوب عدالت فهم نمود. در پایان برنامه نیز سوالات و نقدهایی از سوی حضار مطرح می‌گردد که دکتر سبحانی پاسخ می‌گویند.

بشنوید »