رادیو اینترنتی دانشگاه مفید

صدایی برای دانش

PNG - لوگوی رسمی دانشگاه مفید

درباره رادیو

«رادیو اینترنتی دانشگاه مفید» در بهار ۱۴۰۱ و با هدف در دسترس قراردادن محتوای علمی برنامه‌های برگزار شده در طول بیش از ۳۰ سال فعالیت دانشگاه، راه‌اندازی شده است.

در این بستر، فایل‌‌های صوتی نشست­های علمی با موضوعات فلسفی، الهیاتی، حقوقی، اقتصادی، علوم سیاسی، مباحث بین رشته‌ای علوم انسانی و نیز سخنرانی های مناسبتی که از ابتدای تأسیس دانشگاه مفید تا کنون برگزار شده است، به صورت کاملا رایگان و با تفکیک موضوعی در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

دانشگاه مفید امیدوار است با شروع این روند و با گسترش مداوم محتوای موجود در این بخش، گنجینه گرانبها و عظیم خود در مباحث علمی را به بهترین و ساده‌ترین شکل در اختیار مخاطبین قرار دهد تا بتواند همچون گذشته گام‌های موثری را برای ارتقای هر چه بیشتر دانش علوم انسانی در جامعه کنونی ایران عزیز بردارد.

0 +
عنوان
0 +
مجموعه
0 +
دقیقه برنامه
مجموعه‌ها

از کجا بشنویم

آرشیو برنامه‌ها

تأثیر سرمایه اجتماعی بر اقتصاد

دکتر رنانی در این سخنرانی که در سال ۱۳۸۳ ارائه نموده اند، ضمن شرح مفاهیم پایه مربوط به سرمایه اجتماعی، مهمترین چالش‌های اقتصاد ایران را در قالب سوالاتی مطرح نموده و در ادامه ضمن بیان تجارب دیگر کشورها، تحلیل خویش از تأثیر سرمایه اجتماعی در حل معضلات اقتصادی کشور را به بحث می‌گذارند. ایشان سرمایه اجتماعی را از مهمترین فاکتورهای موثر بر فرایندهای اقتصادی از جمله تولید، مبادلات و به طور کلی توسعه قلمداد نموده و کاهش سرمایه اجتماعی را از علل عمده انجماد اقتصادی عنوان می‌نمایند. بخش پایانی برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید »

بررسی صلاحیت دیوان کیفری بین المللی

دکتر قربان نیا در این سخنرانی که در سال ۱۳۸۲ ایراد نموده اند، صلاحیت دیوان کیفری بین المللی را صلاحیت ذاتی عنوان می‌کنند و نه تکمیلی و ضمن شرح حوزه این صلاحیت بر مبنای اساسنامه دیوان، به تشریح دیدگاه خویش می‌پردازند. بخش پایانی این برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید »

نقد مواجهۀ دولتهای غربی با مسئله فلسطین – اسراییل از منظر الاهیاتی – حقوق بشری

این برنامه در سال ۱۴۰۲ برگزار شده است. سخنرانان در این نشست علمی، مهمترین علل تاریخی، فلسفی، سیاسی، عقیدتی و… حمایت کشورهای غربی (عمدتاً کشورهای اروپای سفید و امریکا) از اسراییل را به بحث می‌گذارند و با بهره گیری از ظرفیت‌های نظام بین المللی حقوق بشر راهکارهایی برای مقابله با جنایات اسراییل در حق مردم مظلوم فلسطین ارائه می‌نمایند.

بشنوید »

نظریه محاسباتی ذهن

دکتر همازاده در این سخنرانی که در سال ۱۳۹۸ ایراد نموده اند، ضمن تعریف چیستی نظریه محاسباتی ذهن، به تبیین دستاوردها و چالش‌های آن می‌پردازند. دکتر همازاده در ادامه با بیان تفاوتهای فهم انسان و کامپیوتر از اطلاعات، نظریات مختلف در این حوزه را به بحث می‌گذارند و آزمون تورینگ یا روش سنجش میزان هوشمندی ماشین را تشریح می‌نمایند. همچنین ایشان در بخش پایانی ارائه خود، مفهوم فلسفی «حیث التفاتی» در فلسفه ذهن را بحث می‌نمایند.

بشنوید »

«ارزش و اهمیت پژوهش در مصاحف کهن قرآنی (همراه با معرفی مصحف مشهد رضوی)»

دکتر کریمی نیا در این سخنرانی که در سال ۱۴۰۲ ارائه داده اند، ضمن اشاره به نسخه‌های کهن متعدد قرآن که در کشورهای مختلف وجود دارد، مباحث مختلفی از جمله تفاوت نسخه‌های کوفی و حجازی، رسم الخط‌های گوناگون در قرون اولیه، بحث اختلاف در ترتیب سوره ها، مباحثی در باب بسم الله الرحمن الرحیم، رد تحریف قرآن، غرایب املایی، آزمایش‌های تعیین قدمت، اختلاف قرائات و. . را مطرح نموده و در ادامه به معرفی مصحف مشهد رضوی و ویژگی‌ها و تفاوت‌های آن می‌پردازند. همچنین در اثنای بحث سوالاتی از سوی حضار مطرح می‌گردد که ایشان پاسخ می‌دهند.

بشنوید »

ضرورت تدوین فقه حقوق بشر

دکتر رهایی این سخنرانی را در سال ۱۳۹۶ ایراد نموده اند. ایشان در ابتدا با تنقیح مفاهیم پایه‌ای بحث از جمله حق، عدالت، حقوق بشر، فقه، شریعت و… بحثی پیرامون حق داشتن و حق بودن مطرح می‌نمایند و در ادامه با اشاره به مبانی نظری نظام بین المللی حقوق بشر، به نقد خلط بین مبنای آزادی و مبنای کرامت می‌پردازند. ایشان در ادامه بحث خود، مواجهه فقها با مسئله حقوق بشر را یکسان نمی‌دانند و با بیان سه نوع مواجهه مختلف، به شرح و نقد هر کدام از آن‌ها می‌پردازند. دکتر رهایی با بیان اینکه انسان موضوع حق نیست بلکه صاحب حق است، تاثیر این دیدگاه را در رفع چالش میان فقه و حقوق بشر بسیار زیاد عنوان می‌نمایند. همچنین به فراخور بحث سوالاتی از سوی حضار مطرح می‌گردد که دکتر رهایی پاسخ می‌دهند.

بشنوید »