سازمان انتشارات دانشگاه مفید در سال 1380 زیر نظر معاونت پژوهشی تأسیس شد. این سازمان عهده‌دار جذب و انتشار آثار علمی و پژوهشی استادان و پژوهشگران داخل و خارج از دانشگاه است و تاکنون نزدیک به صد اثر علمی تألیفی یا ترجمه‌شده را در زمینه‌های فلسفه، اقتصاد، حقوق، علوم سیاسی، الاهیات، عرفان، عمومی و ... منتشر کرده که این آثار با استقبال حوزویان و دانشگاهیان روبه‌رو بوده است. سازمان انتشارات می‌کوشد تا منشورات خود را بر پایۀ اسلوب علمی که بیشتر، دستاوردهای پژوهشی دانشگاهی است، منتشر نماید. افزون بر امور وابسته به انتشار پژوهش‌های دریافتی، این سازمان پس از آماده‌سازی محتوای این آثار، فرایند چاپ و انتشار نشریات دانشگاه مفید و آثار مراکز مطالعاتی دانشگاه را به‌وسیلۀ نهادهای وابسته نیز بر عهده دارد.تازه‌های نشر


«مبانی اندیشه سیاسی در اسلام» / نویسنده: سید صادق حقیقت
چاپ چهارم: 1399 / قطع: وزیری/ تعداد صفحه: 290/ قیمت: 35000 تومان

تاكنون متن‌های متعددی برای دروس اسلامي رشته علوم سياسی به زينت طبع آراسته شده است. در اين بين، درس «مبانی انديشه سياسي در اسلام» اهميتی ويژه دارد. اين درس طبق تعريف، به مهم‌ترين مباحث مقدماتی در حوزه انديشه سياسی اسلام می‌پردازد؛ و مطالب آن به شكلی برای دروس اسلامی ديگر همانند «انديشه‌های سياسی در اسلام و ايران»، «تاريخ تحول دولت در اسلام»، «نظام سياسی و دولت در اسلام»، «حقوق بين‌الملل اسلامی» و «ديپلماسی و رفتار سياسی در اسلام» جنبه مقدمه دارد. متن حاضر سعی دارد با ارائه مبانی فلسفی، فقهی، روش‌شناسانه، كلامی، قرآنی و روايی از يك طرف، و طرح مهم‌ترين و اصلی‌ترين مسائل حوزه انديشه سياسی از طرف ديگر، زمينه فهم هرچه بهتر ديگر دروس اسلامی را فراهم سازد.

«رسالۀ کشف» / مؤلف: هنری ای. آليسون (Henry E. Alison) / مترجم: مهدی ذاكری
چاپ دوم: 1399/ قطع: رقعی / تعداد صفحه: 308/ قیمت: 50000 تومان

در اين كتاب از امانوئل كانت، فيلسوف و متفكر آلمانی به عنوان شخصيتی بزرگ كه توانسته آراء عقلی خود را در جايگاه ويژه­ ای قرار دهد ياد شده است. رساله كشف به گوشه ­ای از ديدگاه ­های كانت در باب معرفت­ شناسی مي­ پردازد و رابطه فلسفه كانت با عقل­گرايی لايب نيتس را مورد پژوهش قرارداده است كه علاقه ­مندان به اين موضوع می ­توانند از اين رهگذر زمينه بررسی تطبيقی آن با برخی انديشه ­های اسلامی مثل فلسفه مشاء را فراهم سازند. اين كتاب در 2 فصل، مقدمه تاريخی و انتقادی و رساله كشف به انضمام ضميمه ­ها و فهرست ­ها تدوين يافته است.

«اصول و روش نگارش دانشگاهی» / نویسنده: علی اصغر سلطانی
چاپ ششم: 1399 / قطع: رقعی / تعداد صفحه: 208/ قیمت: 35000 تومان

یادگيری يك زبان را می‌توان در فراگيری مهارت‌های چهارگانه‌ی شنيدن (و فهميدن)، صحبت‌كردن، خواندن و نوشتن خلاصه كرد. صحبت كردن و نوشتن كه به توليد اطلاعات باز می‌گردند جزء مهارت‌های توليدی محسوب می شوند. بزرگترين مشكل تحصيلی بسياری از دانشجويان، نگارش پايان نامه است. در دانشگاه نيز درسی وجود ندارد كه چگونه نوشتن را بياموزد. چگونه تحقيق كردن را ياد می‌دهند اما بيان نمی كنند چگونه آموخته‌هايمان را سامان ببخشيم و جمله به جمله، پاراگراف به پاراگراف در نوشتار به بند بكشيم. اين كتاب نتيجه بيش از ده سال مطالعه و تدريس فن نگارش توسط نگارنده است.

مجید نسیمی

کارشناس انتشارات

02532130226