دین و حقوق بشر فربه و نحیف

دکتر حقیقت در این سخنرانی که در سال ۱۳۸۶ و در چهارمین همایش بینن المللی حقوق بشر دانشگاه مفید ارائه شده است، ابتدا توضیحاتی پیرامون دو اصطلاح فربه و نحیف از دیدگاه جماعت گرایان ارائه می‌نمایند و در ادامه با دفاع از امکان حقوق بشر دینی، نقاط اختلاف و اشتراک خود با جماعت گرایان را به بحث می‌گذارند و پیرامون حقوق بشر حداقلی و حداکثری مطالبی را ارائه می‌نمایند. در پایان برنامه نیز سوالاتی از سوی حضار طرح می‌گردد که ایشان پاسخ می‌گویند.

بشنوید

حق اختراع و دسترسی به دارو

دکتر حبیبی مُجنده در این سخنرانی ضمن اشاره به وضعیت کشورهای در حال توسعه در رابطه بیماری‌های واگیردار، یکی از چالش‌های اساسی این کشورها را رابطه مستقیم قیمت دارو و مسئله حق اختراع عنوان می‌نمایند. ایشان در ادامه با شرح موادی از اعلامیه ۲۰۰۱ دوحه و نیز موافقت‌نامه «TRIPS»، مسائلی از جمله، مجوز اجباری و رابطه آن با حق اختراع؛ ضوابط صدور مجوز اجباری تولید دارو و … را به بحث می‌گذارند. بخش پایانی برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

بشنوید

مقایسه اصل عدالت و اصل مساوات در حقوق بشر

دکتر سبحانی در این سخنرانی که در سال ۱۳۸۶ و در چهارمین همایش بین المللی حقوق بشر دانشگاه مفید ایراد نموده اند، ضمن واکاوی جایگاه دو اصل عدالت و مساوات (تساوی) در حقوق بشر، این دو را از نظر مفهومی و نیز کارکردی مورد بررسی قرارداده و تفاوت‌های عمده‌شان را بیان می‌نمایند. همچنین ایشان اظهار میدارند که در دین اسلام، اصل، عدالت است و مساوات را باید در چارچوب عدالت فهم نمود. در پایان برنامه نیز سوالات و نقدهایی از سوی حضار مطرح می‌گردد که دکتر سبحانی پاسخ می‌گویند.

بشنوید

مبهم گویی مصلحت اندیشانه قانونگذار کیفری

دکتر سلیمانی در این سخنرانی که در سال ۱۴۰۱ ایراد شده است، با اشاره به جایگاه اصل قانونی بودن جرایم و مجازات در قانون اساسی و قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران، ضمن بررسی تاریخچه این مسئله در نظام قانونی ایران، با تقسیم مبهم گویی قانونگذار کیفری به عامدانه و غیر عامدانه، برخی زمینه‌ها و علل این مسئله را واکاوی می‌نمایند و به تحلیل این نحوه قانونگذاری می‌پردازند.

بشنوید

حضانت و سرپرستی کودک

سخنرانان در این برنامه که در سال 1391 برگزار شده است، ضمن بررسی تاریخی، فقهی و حقوقی نهاد حضانت، زوایای مختلف آن از جمله مفهوم شناسی، مصلحت کودک، تبعیت طفل از ابوین، حق و تکلیف والدین، اطفال نامشروع، نقش ولی، حریم خصوصی کودک، نمایندگی حقوقی مادر طفل و .. را به بحث می گذارند و با استناد به اسناد بین المللی و قوانین داخلی برخی چالش های این نهاد حقوقی را نقد و بررسی می نمایند. همچنین در این برنامه آقای دکتر منیر صفی الدین رئیس اسبق دفتر نمایندگی یونیسف در ایران (1391) مباحثی پیرامون حضانت و اصول حاکم بر رفتار با کودک با استناد به منابع اسلامی و اسناد بین المللی مطرح می نمایند.

بشنوید

بررسی جایگاه نهاد منصفه در دادگاه های آمریکا

این برنامه در سال ۱۴۰۱ برگزار شده است. دکتر بلیانی در ابتدای بحث با معرفی انواع دادگاه‌های موجود در نظام قضایی ایالات متحده آمریکا، مطالبی پیرامون چیستی این دادگاه‌ها بیان می‌دارند و در ادامه، به شرایط و ضوابط حاکم بر هیات منصفه نظیر: شرایط عضویت، تعداد اعضاء، اصول حاکم بر هیات منصفه، جایگاه این هیات در ساختار کلی نظام قضایی آمریکا و… اشاره نموده و در باب مزیت‌ها و چالش‌های این نهاد حقوقی نکاتی مطرح می نمایند. ایشان با استناد به تجربه سال‌ها فعالیت خود به عنوان مترجم در دادگاه‌های آمریکا به خصوص دادگاه‌های ایالت آریزونا، آیین و عملکرد این نهاد را مورد نقد و بررسی قرار می دهند. در بخش پایانی برنامه نیز دکتر بلیانی به پرسش‌های حضار پاسخ می‌دهند.

بشنوید

امام علی (ع) و عدالت حقوقی

دکتر قربان نیا در این سخنرانی که در سال ۱۳۹۳ ایراد شده است، ضمن بیان برخی از اصول ریشه‌ای حاکم بر اندیشه و عمل امام علی (ع) در رابطه با امور حقوقی و حاکمیتی، با اشاره به ابعاد نظریه زمان و مکان در فهم رفتار پیشوایان دین، مصادیقی از بیانات و شیوه‌های رفتاری امام علی (ع) خاصه در باب عدالت کیفری را بیان نموده و با رد نظریه تکلیف گرایی محض، مفهوم حق را از مفاهیم اصلی و با اصالت در منابع اسلامی معرفی می‌نمایند.

بشنوید

دیدگاه های شیخ طوسی در حقوق بین الملل

این برنامه در سال ۱۴۰۰ برگزار شده است. دکتر رهایی در این سخنرانی ضمن بیان تاریخچه‌ای از زندگانی ابوجعفر محمد بن حسن طوسی ملقب به شیخ طوسی و اشاره به جایگاه علمی رفیع ایشان، بیان می‌دارند که با توجه به اسناد تاریخی موجود، شیخ طوسی اولین فقیهی است که به طور گسترده به مسئله روابط مسلمانان و غیرمسلمانان پرداخته و در آثار فقهی خود از جمله نهایه، مبسوط و خلاف، طی کتابهای جهاد و سیره امام، کتاب السیر، کتاب الجزیه، کتاب قتال اهل الرده، کتاب الباغی، کتاب المرتد و نیز در کتاب طهاره، حج، بیع و… مسائل کنونی حقوق بین الملل، همچون اصل جنگ یا صلح (حقوق بین الملل کاربرد زور)، حقوق بشردوستانه، حقوق معاهدات، روابط با غیرمسلمانان ساکن در سرزمین‌های اسلامی، برخی از مسائل حقوق بشری، برخی از مسائل حقوق دیپلماتیک و… را بحث نموده اند.

بشنوید

نقد کتاب: دین و خودفرمانروایی انسان

این برنامه در سال ۱۴۰۰ برگزار شده است. در ابتدای برنامه دکتر سلیمانی (نویسنده کتاب) با بیان علت تدوین این کتاب و ارتباط آن با رشته حقوق بشر، ساختار کلی کتاب را معرفی می‌نمایند. در ادامه دکتر شریعتمداری با اشاره به برخی اشکالات از جمله کم رنگ بودن ارتباط بحث حاضر با مباحث حقوق بشر و خطابی بودن برخی فرازهای کتاب به جای بیان استدلالی، نقدهایی پیرامون مفاهیم موجود در کتاب از جمله عقل بیان می‌دارند. دکتر میرموسوی نیز ضمن تقدیر از تلاش‌های دین پژوهانه دکتر سلیمانی در چند دهه اخیر، جدید بودن بحث را از مهمترین امتیازات این اثر می‌دانند اما نقدهایی از جمله مشخص نبودن معیار عقل به عنوان مرجع خود فرمانروایی را به آن وارد می‌نمایند. در پایان برنامه نیز دکتر سلیمانی به نقدهای بیان شده پاسخ می‌دهند.

بشنوید