سازمان انتشارات دانشگاه مفيد در سال 1380 ذیل نظر معاونت پژوهشی تأسیس شد. اين سازمان عهده دار جذب و انتشار آثار علمی و پژوهشی اساتيد و محققان داخل و خارج از دانشگاه است و تاكنون حدود 100 اثر علمی تألیفی یا ترجمه شده را در زمينه های فلسفه، اقتصاد، حقوق، علوم سياسی، الهيات، عرفان، عمومی و ... منتشر كرده است كه اين آثار مورد استقبال حوزويان و دانشگاهيان قرار گرفته است.
همچنین این سازمان در نمايشگاه بين المللی سالانه كتاب تهران نقش فعال دارد. بنای انتشارات بر اين استوار گشته است تا منشورات خود را بر اساس اسلوب علمی كه عمدتاً دستاوردهای پژوهشی دانشگاهی است منتشر نمايد. علاوه بر امور مربوط به انتشار پژوهش های واصله به سازمان انتشارات، این سازمان فرايند چاپ و انتشار نشريات دانشگاه مفيد و آثار مراکز مطالعاتی دانشگاه را بعد از آماده سازی محتوا توسط نهادهای مربوطه نيز بر عهده دارد.تازه های نشر


«آب، عدالت و امنيت» / نویسنده: صديق نصری - با مقدمه عباس عراقچی
اسفند 1398 / قطع: رقعی / تعداد صفحه: 478 / قیمت: 76.000 تومان

هدف اصلی كتاب بررسی تأثیر سیاست‌های توسعه پایدار و عدالت محیط‌زیستی با تأکید بر مدیریت منابع آب بر امنیت ملّی است. فرض بر این است که با تکیه بر سیاست‌گذاری توسعه پایدار، استفاده از مدل مدیریت جامع منابع آب و رعایت عدالت محیط‌زیستی می‌توان منازعه‌ها بر سر منابع آب در ایران را کاهش داد و از اوج‌گیری بحران‌ها و تهدیدهای امنیت ملّی جلوگیری کرد. توجه بیشتر به سیاست‌گذاری توسعۀ پایدار، و مدیریت بهینه منابع آبی جهت ارتقای امنیت ملّی پیشنهاد می‌شود.

«اديان در قرآن» / نویسنده: عبدالرحيم سليمانی (اردستانی)
اسفند 1398 / قطع: رقعی / تعداد صفحه: 498 / قیمت: 80.000 تومان

قرآن به تاریخ، متون مقدس، شخصیت‌ها، باورها و اعمال دو دین یهودیت و مسیحیت نسبتاً به‌تفصیل پرداخته و برخی از ادیان، مانند صابئین، را به‌اختصار مطرح کرده و به برخی ادیان، مانند مجوس، صرفاً اشاره کرده است. همچنین، در قرآن به برخی از باورها و اعمال مشرکان حجاز اشاره شده است. اين كتاب در پي پاسخ به پرسش‌هاي زير است؛ قرآن درباره ادیان دیگر و پیروان آنها چه موضعی دارد؟ چرا قرآن از میان ادیان موجود در زمان ظهور اسلام فقط به این ادیان پرداخته و چرا همه پیامبرانی که به آنها پرداخته است در خاورمیانه و غرب آسیا می‌زیسته‌اند؟ آیا خداوند برای مردم دیگر نقاط دنیا پیامبرانی نفرستاده است؟ آیا قرآن منطق و هدف خاصی را در مطرح‌کردن مباحث مربوط به ادیان دیگر دنبال کرده است؟ قرآن درباره حقانیت و نجات‌بخشی دیگر ادیان چه موضعی دارد؟ مسلمانان چه نوع رابطه‌ای با غیرمسلمانان در پیش بگیرند؟ قرآن این متون مقدس را چگونه مطرح کرده و چگونه درباره آنها داوری کرده است؟ «اهل کتاب» در قرآن چه معنا و مفهومی دارد؟

مجید نسیمی

کارشناس

02532130226