کلینیک حقوقی دانشگاه مفید به عنوان نخستین نمونه از نوع خود در جمهوری اسلامی ایران، در سال 1386 تحت نظارت مرکز مطالعات حقوق بشر دانشگاه، تأسيس شد. اين كلينيك، نهادی مردمی - دانشگاهی است که در فضایی از دانش، تجربه، تعهد و عدالت فعالیت می کند. هدف از تأسيس اين كلينيك ارائه خدمات حقوقی رايگان به محرومين جامعه و مشاوره به آسیب دیدگان اجتماعی با نظر به بازپروری آنان و نيز سرعت بخشيدن به حل منازعات از طريق روش های مسالمت آمیز و همچنين افزايش آگاهی مردم در مورد قوانین در جهت نهادينه كردن حقوق شهروندی است. کلینیک حقوقی دانشگاه مفید علاوه بر خدمات عام المنفعه، در بعد آموزشی نيز می کوشد تا دانش و تجربه دانشجویان را افزایش دهد، مهارت های حقوقی لازم را به آن ها بیاموزد و با بستر سازی مناسب، روحیه نوع دوستی و مشارکت در فعالیت های خیر خواهانه را در دانشجويان پرورش دهد.
با یاری پروردگار اين كلينيك در طی دوران فعاليّت خود، توانسته است بسترهای لازم را برای بسياری از اساتيد، قضات، وكلا و دانشجويان حقوق جهت ارائه خدمات رايگان به اقشار مختلف مردم فراهم آورد و با توجه به تلاش های صورت گرفته، از زمان تأسيس اين كلينيك تا به امروز هزاران نفر از خدمات آن بهره مند شده اند.
همچنين در بعد آموزشی نيز برنامه های گوناگونی مانند دوره های آموزشی، مدارس تابستانی و سينمارهای علمی توسط اين نهاد با همكاری نهادها و سازمان های داخلی و بين المللی به انجام رسيده است.

علاوه بر این، با توجه به فعالیت های چشمگیر دانشگاه مفید در رابطه با حقوق کودک اولين كلينيك حقوق كودك در ايران، در اردیبهشت ماه 1398 با حضور جناب آقای دكتر محمود عباسی معاون وزير دادگستری و دبير مرجع ملی كنوانسيون حقوق كودك، در دانشگاه مفيد افتتاح شد. هدف از افتتاح این کلینیک این است که با تنظیم برنامه های علمی و خدمات عام المنفعه مخصوص کودکان، این سرمایه های بشری را در جهت دستیابی به حقوقشان یاری کند.
کلینیک حقوقی