English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دپارتمان ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجويي و فرهنگي
رويدادها    دانشگاه مفيد

    آدرس : ‌ايران، قم، دانشگاه مفيد

    صندوق پستي : ۳۶۱۱-۳۳۷۱۸۵

    تلفن : ۸-۳۲۹۲۵۷۶۱

    نمابر:۳۲۹۲۷۳۹۵

    پست الكترونيكي :‌info{at}mofidu.ac.ir

    آدرس سايت :  www.mofidu.ac.ir

درباره قم

در باره قم

 

استان قم ، با وسعت 14631 كيلومتر مربع، در منطقه مركزي ايران، در محدوده جنوبي كوه هاي البرز ، و در "15،'34 تا "14،'35 عرض شمالي نسبت به خط استوا و "30،'50 تا "30،'51 طول شرقي نسبت به نصف النهار گرينويچ قرار دارد. شهر قم با 928 متر ارتفاع از سطح درياهاي آزاد، در 135 كيلومتري جنوب تهران،350كيلومتري شمال اصفهان، 95كيلومتري غرب كاشان واقع شده است. جاده هاي شوسه و خط آهني كه چهار سوي كشور را به هم مرتبط مي كند، از قم مي گذرد و اين مسأله افزون بر آنكه رفت و آمد به قم را آسان مي كند، به اهميت استراتژيك اين شهر مي افزايد. آب وهواي قم خشك و بياباني نيمه بياباني است و ميانگين دماي سالانه آن ْ18 (كمترين دماي سالانه حدود ْ5- در بهمن ماه و بيشترين آن حدود ْ39+ در تير) است.

برابر اسناد تاريخي و آثار باستاني، قم، پيش از ظهور اسلام تأسيس شده و شهري آباد و نامدار بوده است. با ورود اسلام به ايران، اهالي قم به اسلام و مذهب تشيّع گرويدند. پس از آنكه حضرت معصومه(س) خواهر گرامي هشتمين پيشواي شيعيان، امام رضا(ع)، در سال 201 ه.ق و در راه سفر به مشهد براي ديدار با برادرشان، در اثر بيماري در قم وفات كردند و در آن شهر به خاك سپرده شدند، قم بيش از پيش مورد توجه شيعيان قرار گرفت و به كانون علوم اسلامي تبديل شد. محدثاني چون زكريابن آدم از اصحاب امام رضا(ع)، ابن بابويه، فقيه مشهور (م-329=هجري)، فيلسوف مبتکر نظريه فلسف? عرفان? وحدت وجود ملّاصدرا (م-1050هجري)، متكلم و منطقي و اديب مشهور ملّا عبدالرزاق لاهيجي (م-1051هجري يا1071هجري)، عارف و محدّث و حكيم گرانمايه قاضي سعيد قمي(م-1231هجري)، اصولي وفقيه پرآوازه ميرزاي قمي(م-1231هجري) از نامداراني هستند كه در اين شهر مي زيسته و تدريس مي كرده اند و در همين شهر رحلت كرده و به خاك سپرده شده اند. وجود ده ها مدرسه علوم اسلامي با پيشينه چند صدساله، از جمله مدرسه فيضيه و مدرسه دارالشفاء نشانه هاي اين سابقه درخشان علمي است.

از سال 1301 خورشيدي كه حضرت آيت الله العظمي حاج شيخ عبدالكريم حائري يزدي(ره) به احياي افتخارات علمي قم اقدام كرد و حوزه علميه كهن آن را به شكل امروزين تجديد كرد، تاكنون ده ها هزار دانشجوي علوم اسلامي از ايران وساير كشورها در اين شهر تحصيل كرده، و به مراتب والاي دانش رسيده اند و صدها تن از آنان به درجه عالي اجتهاد مفتخر شده اند. هم اينك حدود 23 هزار طلبه مرد و زن در بيش از 33مدرسه علميه و ده ها حلقه درسي مراجع عظام به تحصيل مشغولند. برخي از اين مدارس ويژه طلاب خارجي است كه در اين مدارس افزون بر دروس اسلامي، زبان فارسي نيز آموزش داده مي شود.

در كنار اين تلاش گسترده آموزش علوم اسلامي، هم اينك افزون بر 180 مركز پژوهشي ثبت شده، در قم فعاليّت دارند. افزون بر كتابخانه هاي مراكز آموزشي و پژوهشي، چندين كتابخانه بزرگ عمومي و تخصصي در قم وجود دارد از جمله: كتابخانه آستانه حضرت معصومه(س)، كتابخانه مسجد اعظم، كتابخانه مدرسه فيضيه، كتابخانه مرحوم آيت الله العظمي مرعشي نجفي كه از لحاظ كتاب هاي خطّي و پرارزش و منحصر به فرد در جهان معروف است. فعّاليّت بيش از 12دانشگاه و مؤسسه آموزش عالي با بيش از يازده هزار دانشجو، در كنار حوزه علميه و مراكز پژوهشي، سابقه طولاني فعّاليّت هاي علمي در قم، تعدّد و پراكندگي مراكز علمي و پژوهشي در سطح شهر،باعث شده است قم در واقع به عنوان يك شهر دانشگاه شناخته شود و در ميان تمام شهرهاي جهان اسلام، از موقعيّتي ممتاز برخوردار باشد.

 

قم، در شكل گيري انقلاب اسلامي نقش ويژه و ارزنده اي داشته است. امام خميني(ره) در قم مي زيست و تدريس و فعاليّت سياسي ايشان در اين شهر بود. پس از تبعيد حضرت امام به خارج از كشور در سال1342 حوزه علميه و مردم قم، آشكارا و پنهان از ايشان حمايت مي كردند. در حركت گسترده اي كه در سال 1356 آغاز شد و در 22 بهمن1357 به پيروزي رسيد نيز قم نقش اساسي ايفا كرد. هم اينك ده ها تن از مراجع عظام تقليد، مدرسان علوم اسلامي و مسؤولين فرهنگي كشور در اين شهر زندگي مي كنند. اين امر سبب شده است قم در كانون توجّه مسؤولان كشور بوده، و از امنيّت و شرايط مناسبي براي زندگاني برخوردار باشد.

ميزان فعاليّت هاي اقتصادي در قم نيز قابل توجه است. فرش هاي ابريشمي بافته شده در اين شهر و برخي سنگ هاي معادن اطراف قم در استان هاي مختلف كشور مصرف مي شود و از شهرت جهاني نيز برخوردار است و بيشتر كتاب ها و نشريات اسلامي نيز در قم توليد مي شود. سطح عمومي هزينه ها از جمله نرخ اياب و ذهاب، مسكن، خوراك، پوشاك نسبت به ديگر شهرهاي ايران پايين تر است. جمعيّت قم حدود 000/800 نفر برآورد مي شود كه بيش از 45 درصد آنان كمتر از 15 سال سن دارند. اين تركيب سنّي و محيط مناسب آموزش و پژوهش، باعث شكوفايي فعاليّت علمي در اين شهر است.

به دلايلي كه ذكر شد، از جمله جاذبه هاي آموزشي و اسلامي، قم از شهرهاي مهاجرپذير ايران مي باشد و افزون بر هزاران نفر كه از شهرهاي ديگر ايران به قم مهاجرت كرده اند، هم اكنون دانش پژوهان و استاداني از كشورهاي مختلف آسيايي، آفريقايي، اروپايي و آمريكايي در قم زندگي مي كنند؛ انگيزه بيشتر مهاجران به قم، تحصيل و پژوهش در اين شهر است. شهر قم اين افراد را ميهمانان عزيز خود شمرده، به گرمي از آنان استقبال مي نمايد , هم اينک براي حضور طلاب و دانشجويان خارجي در قم تسهيلات خاصي در نظر گرفته شده است .


• درباره دانشگاه مفید • آموزش • پژوهش • کتابخانه • پذیرش • دانشجویان • رویدادها
بنیان گذار و رئیس
قائم مقام
اهداف و رسالت
تاریخچه
ساختار سازمانی
پردیس دانشگاه
درباره قم
دانشكده اقتصاد
دانشكده  حقوق
دانشكده  فلسفه
دانشكده  علوم سیاسی
گروه زبان انگليسي 
آموزش مرکز حقوق بشر
آموزش مرکز علوم قرآن
خدمات آموزش
مرکز آموزش‌های آزاد
مرکز آموزش‌های غیر حضوری
امور فارغ التحصیلان
فرم‌های آموزشی
آیین نامه‌ها و مقررات
مصوبات شورای آموزشی
تقویم آموزشی
مرکز مطالعاتی حقوق بشر
مرکز مطالعاتی حقوق تطبیقی
مرکز مطالعات قرآن
مرکز مطالعاتی اقتصادي
کتاب‌ها
مجلات

سامانه کتابخانه
بانک‌های اطلاعاتی
آپین نامه‌ها
عضویت در کتابخانه
خدمات رایانه و تکثیر
سفارش و خرید کتاب
پیوندها
آزمون اختصاصی کارشناسی
آزمون اختصاصی کارشناسی ارشد

آزمون پذیرش دکتری
پذیرش بدون آزمون
ضوابط و مقررات پذیرش
فرم‌های پذیرش
پذیرش بورس
پذیرش دانشجویان خارجی
بورس آیت الله موسوی اردبیلی (مدّظله)
کمیته امور مالی
کمیسیون موارد خاص
کمیته انضباطی
مشاوره دانشجویی
انجمن‌های علمی
مجلهء دانش پژوهان
کانون‌های فرهنگی
تربیت بدنی
خوابگاه دانشجویی
سلف سرویس
خدمات متفرقه دانشجویی
آیین نامه‌ها و فرم‌های دانشجویی
All Content by Mofid University is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8