English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دانشكده ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجويي و فرهنگي
رويدادها

عنوان : كرسی ترویجی «مسئولیت­ های دولت مردم سالار در باره مشاركت سیاسی مردم از منظر قرآن» با ارائه دكتر محمود شفیعی، دانشیار دپارتمان علوم سیاسی دانشگاه مفید برگزار شد.
کد خبر : ۱۸۲۸
تاريخ :
 ۱۳۹۸/۰۴/۰۵ 
ساعت : ۱۳:۵۱:۳۶


به گزارش روابط عمومي دانشگاه مفيد، كرسي ترويجي «مسئولیت­ های دولت مردم سالار در باره مشارکت سیاسی مردم از منظر قرآن» با ارائه دكتر محمود شفيعي، دانشيار دپارتمان علوم سياسي دانشگاه مفيد و ناقدين جلسه 
دكتر سيد صادق حقيقت استاد و رييس دپارتمان علوم سياسي و دكتر سيدعلي ميرموسوي دانشيار دپارتمان علوم سياسي به همت معاونت پژوهشي و دپارتمان علوم سياسي در تالار گفتگوي دانشگاه مفيد برگزار شد.
به اعتقاد دکتر شفیعی، حکومت به مثابه امر جامعه شناختی پدیده ­ای ارتباطی است که از ارتباط فرمانروایان و فرمانبرداران تشکیل شده است. از منظر دینی دو طرف این رابطه دارای حقوق و تکالیفِ مشخصی هستند. تاکنون حقوق فرمانروایان و تکالیف مردم بیش از حد مورد توجه قرار گرفته است.در مقابل حقوق مردم و مسئولیت­های حاکمان مورد غفلت قرار گرفته است. مهمترین سوالي كه در اين زمينه مطرح مي شود اين است كه مسئولیت­ های دولت در قبال مشارکت سیاسی مردم چیست و آنان از چه حقوقی در این زمینه برخوردارند. به نظر عضو هيات علمي دپارتمان علوم سياسي دانشگاه مفيد، از منظر قرآن، حکومت از امور مشترکه بوده و مردم مانند حاکم در آن سهیمند و در نتیجه به اندازه ­ای که شراکت مردم در فرایند تصمیم سازی­ های سیاسی تضمین گردد به همان اندازه حکومت مشروع و گرنه غیر شرعی خواهد بود. در راستای اثبات اين فرضیه با طرح جامعه آرمانی قرانی که در آن مردم نه عوام که بالغ اند، نه بی سواد که آموزش دیده ­اند، نه جاهل که عاقلند، نه درجه بندی شده که برابر و برادرند، کارشان با تعاون، همیاری و ولایت همگانی بر همدیگر پیش می رود، تلاش شده است با استخدام هفت قاعده و نظریه با تمرکز بر آیه شورا در سوره آل عمران حقوق سیاسی مسئولیت آفرین نسبت به دولت و فرمانروایان دینی را مورد بحث قرار گيرد. دو قاعده در باره تنقیح موضوع مشورت، دو قاعده در باره دلالت­های حکم شورا، یک قاعده در باره فهم بیانی آیه شورا و دو قاعده در باره مقاصد شرع در خصوص آیه شورا استخدام شده­اند.


دكتر شفيعي در ادامه افزودند: منطقِ مشروعیتِ فرایند حکومت در تحقق خارجی از منطقِ مشروعیتِ آن قبل از تحقق خارجی متفاوت است. ممکن است شارع مقدس فرد یا افراد خاصی را به حکومت نصب نماید؛ اما چنین نصبی به معنای مشروعیت در تحقق خارجی حکومت نیست؛ چرا که  ممکن است منطق دیگری بر نحوه تحقق خارجی آن حاکم باشد. در واقع پژوهش حاضر در صدد اثبات همین منطقِ متفاوتِ حاکم بر تحققِ خارجیِ حکومت بود. با توجه به اینکه حکومت شورایی مدل مشخصی از نظام سیاسی نیست و تنها دال بر این است که برای خدا حکومتِ مبتنی بر تک ذهن مردود است و حکومت مبتنی بر بین الاذهان مطلوب است، تمامی نظام های سیاسی مردم سالار به طور نسبی به اندازه عیار مردم سالار بودنشان بروز دهنده مصداقی از مصادیق مفهوم شورای مورد نظر در آیه شورا خواهند بود. دانشيار دانشكده علوم سياسي در ادامه كرسي بيان داشتند، هر حکومتی که محصول شراکت بیشترین اراده های مردم در فرایند تصمیم سازی های سیاسی باشد به همان اندازه مشروعیت آن افزایش خواهد یافت و به اندازه ای که کمترین امکان مشارکت وجود داشته باشد به همان اندازه مشروعیت دینی آن کاهش خواهد یافت.

 از میان حکومت های موجود، با توجه به اینکه در نظام های مردم سالار بیشترین زمینه مشارکت اکثریت مردم در حکومت وجود دارد، نسبت به دیگر اشکال حکومت که کمترین زمینه مشارکت اکثریت مردم ممکن می گردد، از مشروعیت دینی بیشتری برخوردارند. با توجه به قراردادی بودن مجموعه ی مسئولیتهای دولتهای مردم سالار امروز در ارتباط با مشارکت حداکثری مردم در فرایندهای سیاسی و اجتماعی از طریق انتخابات، آزادی بیان، تاسیس رسانه های شنیداری و دیداری، انتشار مطبوعات، ایجاد انواع تشکلات مدنی و سیاسی، چنین مسئولیت هایی برای دولت دینی دارای الزام شرعی نیز می باشد. دلیل این است که چنین قرار دادی در حوزه مباح و بالاتر در حوزه ای که مطلوبیت عرفی دارد، صورت گرفته است و از باب لزوم وفای به عهد دولت ملزم به رعایت شرعی این حقوق به نفع مردم می باشد و لذا شرعا نیز مسئول است. نتیجه نهایی این است که حکومت­های مردم سالار امروز که در آن بیشترین امکان برای مشارکت فعالانه مردم در عرصه سیاسی تسهیل گشته، از حکومت­ های دیگر که کمترین زمینه برای استیفای حقوق سیاسی مردم وجود دارد، مشروعیت بیشتری برخوردارند و هر گونه توافق در زمینه تضمین حقوق سیاسی مردم در خصوص امکان مشارکت بیشتر آنان در فرایندهای تصمیم سازی، برای حاکم علاوه بر الزام قانونی، شرعا الزام آوراست.

پس از بيان ارائه دهنده كرسي، ناقدين كرسي دكتر سيد صادق حقيقت و دكتر سيدعلي ميرموسوي به بيان ديدگاه هاي خود در زمينه موضوع اين كرسي علمي ترويجي پرداختند.

 مهمترين نكات اشاره شده توسط ناقدين عبارت است از اين كه طبق صناعت فقه نمی توان از این مقدمات کلی این نتایج را گرفت و این گونه بین مفاهیم مدرن و سنتی رابطه برقرار کرد. مرز ارشادی و مولوی و مقاصد شریعت نیز مهم است. همچنین، نمی توان از بحث شورا نتیجه گرفت که همه نظام های مردم­سالار به اندازه عیارشان مصداق بحث ما هستند. شورا مساوی مردم سالاری نیست. اگر میزان مشارکت مهم است، در نظامهای فاشیستی هم مشارکت بالاست. از مباحث فوق قراردادی بودن حکومت که بحث جدیدی است حاصل نمی شود. به عنوان مقاله که «مسئولیت ها» باشد، پرداخته نشده است و فقط به یک آیه «قرآن» در اثبات مدعي اشاره شده است. روش اثبات گرایانه است و فقط به مواردی که مؤید نظریه است اشاره شده و  نظریه های رقیب نقد نشده است.

بازگشت           چاپ چاپ         
 
استفاده از مطالب وب سایت دانشگاه مفید با ذکر منبع بلامانع است.