English            
ایمیل |  سامانه کتابخانه |  سامانه اداری |  سامانه آموزش |  سامانه تغذیه |  انتشارات |  فناوری اطلاعات|  كانون دانش آموختگان |  سامانه نشریات  
خانه
درباره مفید
آموزش
دانشكده ها
پژوهش
مراکز مطالعاتی
کتابخانه
پذیرش
دانشجویان
رويدادها

عنوان : نشست علمی « سیر اندیشه های اقتصادی حضرت آیت الله العظمی موسوی اردبیلی(ره)» در دانشگاه مفید برگزار شد.
کد خبر : ۱۵۴۴
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ 
ساعت : ۱۴:۴۶:۰
به گزارش روابط عمومي دانشگاه مفيد،‌ سومين پيش نشست همايش بزرگداشت حضرت آيت الله العظمي موسوي اردبيلي(ره) روز يكشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در دانشگاه مفيد برگزار شد. در اين پيش نشست كه به همت مركز مطالعات اقتصادي دانشگاه مفيد برگزار شد، دكتر ناصر الهی (معاون پژوهش و عضو هيات علمي دانشگاه مفيد)  به مدل سازی ربا بر اساس دیدگاه این مرجع تقلید پرداخت.دكتر ناصر الهي گفت: به عقیده آیت الله موسوی اردبیلی(ره) شرط ربا شرط مفسد است نه فاسد و مال در قرض روبی از مقرض و مقترض شرعا انتقال نمی یابد. 
این عالم بزرگ عقیده داشت عقود توفیقی نیستند و می شود به مقتضیات زمان عقود مستحدثه ای ایجاد شوند.
ايشان به موضوع العقود تابعه للقصود اشاره کرد و گفت: از نکات مهم در عقد، موضوع قصد است که بسیار اهمیت دارد.

دكتر الهی در ادامه قرض ربوی از سیستم بانکی دوره پهلوی را نمونه درونداد دانست و افزود: استمرار مالکیت بانک بر سرمایه، شراکت بانک در فعالیت تولیدی به سمت سرمایه و اصل تمامی نمائات مال اعطا شده در قرض ربوی که به مقرض منتقل می شود از نمونه های برونداد می توان برشمرد.

ايشان  با طرح این سؤال که آیا تأمین مالی که امروزه صورت می گیرد قرض است یا خیر؟ تصریح کرد: قرض یک خاستگاه عاطفی دارد که در این صورت نمی توان سودی درخواست کرد چون قصد کمک کردن بوده است و ربایی که گرفته شود حرام است اما درخصوص فاینانس اینگونه نیست.سخنران بعدي اين نشست جناب آقاي دكتر مجتبی باقری (عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه مفيد) بودند كه به موضوع احکام الگوی مصرف و حداقل معیشت ها از نظر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) پرداخت و اظهار داشت: این مرجع بزرگ سطوح مصرف را به 4 دسته تقسیم کرد که اسراف آخرین مرحله پس از کفاف و توسعه قرار دارد.دكتر باقري گفت: آیت الله موسوی اردبیلی(ره) به این سؤال که آیا فاصله ای بین کفایت و اسراف وجود دارد، پاسخ داد:« کفایت هم با حداقل رفع نیاز سازگار است و هم با حداکثر رفع نیاز که در مرز اسراف قرار دارد».
مصرف غیر بهینه و زائد بر مقدار مورد نیاز از نظر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) مصداق اسراف است.
وي افزود: این مرجع تقلید در پاسخ به اینکه آیا مصرف کالاهای بسیار لوکس اسراف است، گفت: «صرف استفاده از کالاهای لوکس و گران قیمت در صورتی که متناسب با نیاز افراد و موقعیت آنها باشد اسراف نمی باشد».
از آیت الله اردبیلی(ره) سؤال شد که آیا تناقضی بین استحباب زهد و قناعت و همچنین توسعه در زندگی وجود دارد که ایشان پاسخ داد: «زهد افعالی و قناعت در اسلام که نسبت به آن ترغیب و تشویق گردد مربوط به زندگی شخصی است ولی توسعه در رابطه با خانواده است پس تفاوتی بین این دو امر نیست و توسعه متناسب با موقیعت فرد و به دور از اسراف باید باشد».
آیت الله اردبیلی(ره) مخارج اسرافی را متعلق خمس می دانست و عقیده داشت جزء مؤرنه مستثنی شده نمی باشد.
این عالم مراد از شأن افراد در حداقل معیشت را دارای دو جنبه واقعی و اعتباری می داند و عقیده دارد آن هایی که جنبه توهمی دارد و به دور از واقعیت است نباید در خط فقر و نفقه لحاظ شوند.
آیت الله موسوی اردبیلی(ره) بخشی از زیارت ها و تفریحات درحد متعارف را ضروری می داند و بخشی دیگر را غیر ضروری.

دكتر باقری تصریح کرد: نظر این مرجع تقلید در خصوص رابطه حداقل معیشت زاهدانه و حداقل کفایت متعارف این گونه است که کفایت افراد وابسته به زهد آنها نیست و ملاک فقر و غنا زندگی زاهدانه نیست بلکه ملاک، رفع نیاز و کمبودهای واقعی و هم سطح گشتن زندگی با سایر افراد جامعه می باشد.حجت الاسلام والمسلمين دكتر سيد ضياءالدين كياءالحسينی ( مدير گروه و عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه مفيد) سومين سخنران اين نشست بودند كه به مطلعه تطبیقی نظریه ارزش از دیدگاه مکاتب اقتصادی و نقد آن از منظر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) پرداختند.دكتر كياءالحسيني گفتند: تخصیص بهینه توسط قیمت صورت می گیرد و قیمت کالا سبب توزیع درآمد می شود.
این فقیه بزرگ قوانین و احکام اسلام را دارای یک انسجام و هدف مشخصی می دانست و معتقد بود ارزش هرکالایی دارای یک قیمت واقعی و یک قیمت جاری است.
طبق نظر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) در فقه بخشی به عنوان قیمت عادلانه وجود دارد و لذا اگر می خواهیم قیمت عادلانه را تعیین کنیم باید به سراغ بازار، مردم وعرف برویم.چهارمين سخنران اين نشست ، حجت الاسلام والمسلمين دكتر محمدنقی نظر پور (عضو هيات علمي دانشكده اقتصاد دانشگاه مفيد) بودند كه به شناسه های فقهی قراردادهای بانکی از منظر آیت الله اردبیلی(ره) پرداخته و اظهار داشت: مقصود از شناسه ویژگی ها و تمایزات این دیدگاه است و موارد اختلاف مورد تأکید است.این عالم ربانی دین اسلام را دین تربیت و هدایت انسان ها می دانست که برای رسیدن به کمال مطلوب تشکیل شده و لذا چنین دینی علاوه بر اینکه جنبه های معنوی انسان را مد نظر قرار دهد در عرصه اقتصادی هم نظرات روشنی دارد.
عضو هیئت علمی دانشگاه مفید افزود: با بررسی آثار و مکتوبات این دانشمند نتیجه گرفتیم نمی توان الگوی خاصی از بانکداری اسلامی را به ایشان نسبت دهیم. فقیهان و حقوقدانان مسلمان در تبیین ماهیت فقهی سپرده های بانکی، احتمالات فقهی مختلفی از جمله قرض، ودیعه و ودیعه ناقص را مطرح نمودند.
دكتر نظرپور تصریح کرد: ودیعه به ملکیت بانک در غالب عادی، ودیعه در نمی آید و پولی است که دراختیار بانک قرار می گیرد و اگر مازادی وجود نداشته باشد این مبلغ به عهده بانک است که باید بپردازد اما حق تصرف در آن را ندارد.
آیت الله العظمي موسوی اردبیلی(ره) معتقد بود سپرده های حساب جاری و پس انداز می تواند بر مبنای ودیعه شکل بگیرد.
در بسیاری از کشورهای اسلامی بر مبنای نظر فقهای اهل سنت مضاربه را عام دانسته اند.
از نظر آیت الله موسوی اردبیلی(ره) معامله غیر ربوی با بانک و نیز گرفتن جایزه بانکی اشکالی ندارد.سخنران پنجم اين نشست علمي، حجت الاسلام والمسلمين دكتر محمدرضا یوسفی بودند. ايشان در این نشست به بررسی برداشت های اقتصادی آیت الله موسوی اردبیلی(ره) از آیات قرانی پرداختند.دكتر يوسفي با بیان اینکه از نظر این عالم ربانی بحث های اقتصادی هنوز به آن بالندگی خود نرسیده است، گفت: ایشان اقتصاد اسلامی را مجموعه ای از قواعد شرعی دانسته است که در هدایت مردم از امر تولید و توزیع، خدمات و به منظور جلوگیری از مشکلات مادی و رفع نیازمندی ها ایجاد شده است.
این استاد دانشگاه در تفاوت اقتصاد اسلامی و سایر اقتصاد ها، افزود: انسان مسلمان برخلاف انسان در سایر مکاتب اقتصادی معتقد به خدای متعال، مالکیت او و قانون گذار از ناحیه او است و در تمامی رفتارهایش در جست وجوی کسب رضای خداوند است.

او تصریح کرد: آیت الله موسوی اردبیلی(ره) در اقتصاد اسلامی بیشتر ناظر به جنبه فقهی است و هیچ اشاره ای به شهید صدر و راهی که ایشان رفتند نمی کند و بیشتر اقتصاد عادلانه را مد نظر دارد.چهارمين پيش نشست همايش بزرگداشت حضرت آيت الله العظمي موسوي اردبيلي(ره) با عنوان «سير انديشه هاي سياسي»‌ايشان روز سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ در دانشگاه مفيد برگزار خواهد شد. 
بازگشت           چاپ چاپ